BasBas

BasBas’la “Bassın Bu Dünya”

Kaptanımız Tayfun Kandemir’in sözleriyle BasBas’ın hikayesi

Kardeşlik ve Takım Ruhunun Pedallardaki Sesi: BasBas Bisiklet Grubu

Ailenizle veya arkadaşlarınızla araba ile seyahat ettiğinizde, özellikle Sakarya bölgesinde birçok bisiklet severin bisiklet kullandığını görürsünüz. Eğer bisiklet geçmişiniz yoksa veya çocukluğunuzun kısa bir döneminde sadece parklarda sürülen kısa bir deneyimle sınırlı kaldıysanız, gördüğünüz bisikletçilerin bu kadar uzun süre ve böylesine uzun ve zorlu yollarda nasıl sürebildiğini şaşkınlıkla izleyebilirsiniz. Kendi kendinize bunu sorgularsınız. Ancak asıl soruyu henüz sormadınız. “Bu bisikletçileri sabahın erken saatlerinde yola çıkaran ve tüm zorluklara rağmen yola tutunmalarını sağlayan sır nedir?”

Basbas’ın hikayesi de bu gizemli sorunun içerisinde aslında. Daha önceki yıllarda Ertuğrul KARAAĞAÇ, Hatem DOĞU ve Hayati İNAÇ’la başlayan Basbas’ın artık adıyla özdeşleşen rotası Sapanca Göl Turu’nun 4. üyesi olarak 2014 yılında Kenan CAVNAR gruba katılır. Bu 4’lü ekipten oluşan grubun ilk adı “Maviydi Bisikletim”dir. İsmini Erdal Özyağcı’ların 90’lı yılların sonunda oynadığı tek kişilik tiyatro oyunundan esinlenerek almıştır. Daha sonra her göl turu sonrasının olmazsa olmazı Eker Lokantası’nda içilen paça çorbasından hareketle grubun ismi “Tour De Pacha” olarak değişir. Ertuğrul KARAAĞAÇ (Basbas diliyle Ertuğrul Dede) liderliğinde hafta sonları devam eden göl turlarına sonrasında Çağatay BÖLÜKBAŞI, Tayfun KANDEMİR, Hasan AKTAŞ, Furkan ACAR gibi problemlere aşık ve hayatlarını gelişime adamış başarılı gençler de katılır.

Ertuğrul Dede ve ekibi büyümeye, büyüdükçe yollardan keyif almaya devam eder. Emekliliğin de etkisiyle hemen hemen her gün bisiklet süren Ertuğrul Dede gibi olmak tüm ekibin hayalidir. Ancak günlük işler, yoğun toplantılar nedeniyle bu çok mümkün değildir. Bu nedenle ekip fırsat buldukça hafta sonları bir araya gelmeye başlar. Yine bu yolculuklardan birinde D-100 karayolu Eşme civarlarında topluca yokuş çıkarken yorulan ekibi motive etmek için Ertuğrul Dede her zamanki gibi sözlerini söylemeye başlar. Bas Çağatay bas, haydi Tayfun bas, sizde altyapı var, altyapı der. Bu sözü defalarca duyan Çağatay’ın aklına, grubun adını BasBas koymak gelir ve sloganını da “Bassın Bu Dünya” olarak belirler”.

BasBas demek, yolda iyi insanlarla olmak, her türlü probleme karşı yola tutunmak ve birlikte uzağa sürmenin mücadelesini ve keyfini yaşamak demektir. BasBas, bugün yollarda bisiklet süren yüzlerce bisiklet severin Sakarya yollarına bıraktığı bisiklet sevgisinin yansımasıdır.

Bisiklet, her ne kadar sadece bir spor aktivitesi olarak görünse de içerisinde birçok düşünce ve uygulama yapısını da barındıran bir meditasyon aynı zamanda. Tecrübeler ve deneyimler arttıkça kazanımlar da bir hayli artıyor. İletişim ne kadar fazla olursa, o kadar hızlı öğreniyorsunuz ve anında uygulayabilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Ertuğrul Dede, tüm deneyimlerini sadece bizimle değil, yollarda kimi görse paylaşmaktan büyük keyif alır. Sürüş esnasında neler yapılması gerektiğini tek tek anlatır. 66 yaşında olup da pedal çevirirkenki gücü, enerjisi, sakinliği ve dostluğuyla BasBas’ın efsanesi ve şampiyonudur. O ve BasBas’ın işi yollarda olmak ve yollarda gücü dostluktan almaktır.

BasBas her geçen gün kendi altyapısı ve gücünün farkında olan bir bisiklet grubu. Ama asıl önemlisi yollarda elde ettiği deneyimleri grup üyelerinin iş ve iş dışındaki hayatına da uygulayabilecek kadar istekli olması. Yollarda öğrendiğimizi zamanla işlerimizde uyguladığımızı fark ettik. Hafta boyunca çözemediğimiz problemler, düğüm üzerine düğüm atılmış ince iplikler gibi sıra sıra önümüze dizilen sorunlara yaklaşım biçimimiz bisiklet sayesinde değişiyor ve iyileşiyor.

Bir bisiklet turunda Kenan Abi bana bir soru sordu. “Yola çıkmak mı yola tutunmak mıdır önemli olan?” Düşüncelere dalıp uzaklara gitmek yerine mevcut durumu göz önünde bulundurarak cevaplamak en doğru seçenekti çünkü bu çözüm yeteneğini bana katan bisikletti. Yazının en başında da belirttiğim gibi ilk sorunun gizemi de buradan geliyor. BasBas da bisiklet turlarımız hız kesmeden devam ediyor. Her bir turda daha da yenileniyor, aramıza yeni arkadaşlar katılıyor (Kadir KONAR, Koray SİNDELIŞIK, Nahsen KAYHAN, Olcay TOSUN, Enes KARADAĞOĞLU) ve gün geçtikçe hem takımımız büyüyor hem de düşüncelerimiz gelişiyor. Gün içerisinde çözmekte zorlandığımız sorunlara karşı gardımızı düşürmememiz gerektiğini, harekete geçmenin, yola tutunmanın karar vermenin önemini bize bu Bisiklet turları kazandırdı.