KİTAPLARIM

peloton liderliği - kapak

Kitabı Neden Yazdım?

Ralph W. Emerson’un unutulmaz sözüyle başlamak istiyorum: “İyi yapılmış bir işin ödülü, o işi yapmış olmaktır.” Bisiklet sporuna başladığım 2014 yılından beri iyi insanlarla yola çıkmak, hayatımın dönüşümüne tanıklık etmek ve “Yazıyoruz Bu Hayatı” mottosuyla bisiklete dair öğretileri paylaşmak, benim için en değerli ödüllerden biri.

Beni yeni kitaplar yazmaya teşvik eden bir başka motto da “İşimiz Kariyer, Gücümüz Bisiklet” oldu. Bu sefer, kendimizi ve ekibimizi geliştirmeye odaklandığım yeni bir hikayeyle karşınızdayım: Bu gelişim yolculuğunun ve yeni liderlik yaklaşımının adı “Peloton Liderliği.”

Bu kitap, peloton liderliği modeliyle liderlikte sıra dışı bir deneyim olan kendini yöneten takımları konu alıyor. Gaye ve takım arkadaşlarının hikayesiyle, şirketlerin güvene ve işbirliğine dayalı bir kültürü nasıl oluşturabileceğini anlatıyor.

Günümüz iş dünyasında, başarıyı sürdürmek ve kurum kültürünü güçlendirmek için herkesin katkısına ihtiyaç duyuluyor. Organizasyonlarda yetenekli çalışanlar kadar, uyumlu ve işbirliğine inanan ekiplere de ihtiyaç var. İşte bu noktada Peloton Liderliği devreye giriyor. Bu kitap liderlerin bisiklet yarışlarındaki peloton gibi, çalışanları bir araya getirerek güçlü ekipler kurmalarına yardımcı oluyor.

Peloton Liderliği, yalnızca liderin etkisine değil, her takım üyesinin katılımına ve sorumluluk almasına vurgu yapıyor. Bu kitap, kendini yöneten takımların gücünü ortaya çıkararak, ekip üyelerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.

Bir grup bisikletçinin, fiziksel dayanıklılık ve zihinsel güç gerektiren Granfondo yarışlarına hazırlanmasıyla donatılmış heyecan verici bu hikayede, Gaye ve arkadaşlarıyla birlikte kendini yöneten takımların gücünü keşfedecek ve liderliğinizi güçlendirecek pratik ipuçları elde edeceksiniz.

Hayatın pelotonunda dilediğiniz yerde olmanızı dilerim. Pelotonla yola çık, yol açık!

ikitekerbirkariyerkapak

Kitabı Neden Yazdım?

Spor, hiç şüphesiz günümüz iş dünyasında takım çalışması ve stratejiyi hayata geçirmede örnek gösterilen popüler bir analoji. İyi tanımlanmış roller, ortak bir hedefe duyulan ihtiyaç ve uzmanlaşmanın önemi gibi konuları dikkate alarak spordan çok şey öğrenileceği sonucuna varabiliriz.

Bu sporların arasında bisiklet yarışları; maksimum güç, dayanıklılık, engellere karşı direnç ve cesaret gerektiren özellikleriyle günümüz iş dünyasının adeta bir simülasyonu haline gelmeye başladı. Bisiklet ileri gitmek üzere tasarlanmış bir araç… kariyerimizin de temeli buna dayanıyor çünkü her ikisinde de karşılaşılan temel etken direnç… Bisiklet yolculuğunda bisikletin gidonu yani kontrolü sizin elinizde. Nereye gideceğinize, hangi hızla süreceğinize, ne zaman duracağınıza ve sürüş ritminize siz karar veriyorsunuz. Kariyer yolculuğunda da eşdeğer bir süreç var. Başarılı bir kariyer için kontrolü ele almalısınız.

İki Teker Bir Kariyer, kariyerinizin başlangıcından liderliğe kadar uzanan yolcuğunuzda, gelişim ve ilerlemenizden başkalarının değil, kurumların değil kendinizin sorumlu olduğunuzu anlatmak üzere kaleme alındı. Bisiklet yolculuğundaki gibi kariyer yolculuğunda da amacınızı belirler, yolculuğu severseniz yolun ne kadar süreceğinin anlamı kalmaz ve yolculuğun kendisinden keyif alırsınız.

Kitapta anlatılan birçok konu bisiklet turunda tur arkadaşlarıyla birlikte yapılan sohbetlerde ortaya çıktı. Bu yönüyle kendi türünde yazılmış kitaplardan ayrı bir özelliği var. Bisikletle ilgili bir kitap değil. Kitap, insanların kariyerleriyle ilgili kritik soruları yanıtlamak için bisiklet sürme deneyiminden yararlanıyor. Bu içeriğiyle dünyada bu tarzda yayınlanan birkaç kitaptan biri olma özelliğine sahip.

İnsanların iş hayatı sadece iş saatlerindeki davranışlardan etkilenmiyor. İş dışında yaşadığımız her anın çalışma hayatımıza yansıması er ya da geç oluyor. Kimisi bilinçaltımıza etki ediyor kimisi davranışlarımızı alışkanlığa dönüştürüyor. Bu yüzden hem keyif alacağımız hem de bizi iş hayatının zorluklarına hazırlayacak aktiviteler günümüz profesyonelleri için önem arz ediyor. Her bisiklet seyahati bir kişisel gelişim yolculuğu aynı zamanda. Her turda yeni deneyimler kazanarak kendi kişisel gelişimimizi sağlayabilir, kendi hikayemizi yazabiliriz.

Siz de kendi kariyer hikayenizi yazmak istiyorsanız hazırlığa başlayın.

Yol açık, yola çık!