Dergi Yazılarım

Kariyerine Pedalla

Bikepedia

Türkiye’nin ilk ücretsiz dijital bisiklet dergisi Bike Pedia’da Master Triatlet arkadaşım Cevahir Pilpil ile birlikte “Kariyerine Pedalla” adlı köşemizde; bisiklet ve kariyer yolculuğunun benzerlikleri başta olmak üzere, liderlik, takım çalışması ve iletişim gibi konulara değiniyoruz.

Bisikletin yalnızca bir ulaşım aracı olmadığına, kişisel dönüşümün bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu farkındalığı kariyer yolculuğu ile hikayeleştirerek ülkemizde bisikletseverlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz.

Yazılar…

Bikepedia

Alejandro Valverde, Belmonte, 25 Nisan 1980 tarihinde İspanya’nın Murcia bölgesinde doğar. Amatör bisiklet sporcusu olan babası 6 yaşında ilk bisikletini alır. Doğduğu ve büyüdüğü bölgenin çevresi (Alicante, Denia, Xàbia …) bugün de Avrupa’nın en çok kullanılan bisiklet antreman rotalarındandır.

9 yaşında yarışmaya başlar. İlk girdiği yarışta ikinci olur. 11 ile 14 yaşları arasında birbirini takip eden 50 birincilik kazanır. Gelişimine devam etmek için yaşadığı bölgede bulunan Kelme–Costa Blanca takımında amatör bisiklet kariyerine devam eder. Kelme–Costa Blanca 2002 yılında kendisine ilk profesyonel kontratını önerir. Bu takım ile 2003 yılında profesyonel yarış kariyerinin 2. yılında İspanya Bisiklet Turu’nda (Vuelta a España) iki etap birinciliği ve genel klasman üçüncülüğü kazanır. Aynı yıl, Vuelta a Mallorca ile beraber İspanya’da düzenlenen Tour of the Basque Country, GP Primavera and GP Villafranca de Ordizia yarışlarında etap galibiyeti kazanır. Bu yılın sonunda düzenlenen Dünya Bisiklet Şampiyonası’nı (2003 UCI Road World Championships) ikincilik ile tamamlar. 23 yaşına geldiğinde dünyanın en iyi bisikletçileri arasına girmiştir.

Günümüzde aktif bisiklet sporcuları arasında en çok saygı duyulan, herkesin gönlünde taht kuran, 42 yaşında olmasına rağmen halen yarış kazanabilecek güçte olan Alejandro Valverde’nin liderlik hikayesini merak ediyorsanız, yazımızın devamını https://bikepedia.com.tr/aralik2021/ adresinden okuyabilirsiniz.

BikepediaElit sporlarda başarı arayışlarının bir uzantısı olarak “Uzun Süreli Sporcu Geliştirme Modelleri” son yıllarda birçok ülkede yoğun bir uygulama alanı bulmuştur. Bu modellerden bir tanesi “Spor Katılımlı Gelişim Modeli” (DMSP-Developmental Model of Sport Participation) olarak adlandırılmıştır. Bu modelde sporcunun hem performans sergilemeye yönelik gelişim çalışmaları yapması hem de kazanma amacı gütmeden, katılımcı olması ve çevresiyle etkileşimini arttırması amaçlanır. Bu model, yetenek seçiminde elit sporlarda kullanıldığı gibi iş hayatında yetenek seçimde benzerlikler kurularak kullanılabilir.

Bir örnek ile bu konuya giriş yapabiliriz: Geraint Thomas. 2018 yılı Tour De France şampiyonu. 2007, 2008 ve 2012 dünya pist bisikleti şampiyonu. 2019 yılı takım arkadaşı Egan Bernal’ın ardından Tour De France ikincisi. Team Ineos takımının ve bisiklet dünyasının son 5 yılına damgasını vuran önemli bisiklet sporcularından biri.


Thomas’ın Team Ineos takımı tarafınan keşfediliş hikayesin, yeteneği ile takım çalışması karakterini kariyer hayatına nasıl yansıttığını anlattığımız yazımıza https://bikepedia.com.tr/eylul2021/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BikepediaSon zamanlarda bisiklet sporunda çok yönlü sporcuların (All- Rounders) öne çıktığını görmekteyiz. Bu sporcular, yol bisikletinin her alanında (tırmanma, zamana karşı, tek günlük yarışlar ve büyük turlarda) üst performans sergileyebilen yeni nesil sporcular.

Aynı zamanda sportif başarılarının yanında seçkin sporcularla yarışırken; kendilerini tanıma, doğal tarzlarını ortaya koyma, iletişim becerilerini kullanma ve yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanma konusunda farkındalığa sahipler.

Centilmenler, rakiplerini takdir ediyorlar, rekabet ederken eğlenmeyi ihmal etmiyorlar. Gerektiğinde takım oyuncusu oluyor, gerektiğinde inisiyatifi ele alarak liderliği üstlenebiliyorlar.

Çok yönlü olabilme günümüzde liderlerden beklenen en önemli özelliklerden biri.  Çok yönlü liderliği (all-rounder) ve özelliklerini anlattığımız yazımıza https://bikepedia.com.tr/agustos2021/  adresinden ulaşabilirsiniz.

BikepediaSpor, günümüz iş dünyasında takım çalışması ve stratejiyi hayata geçirmede örnek gösterilen popüler bir analojidir.

İyi tanımlanmış roller, ortak bir hedefe duyulan ihtiyaç ve uzmanlaşmanın önemi gibi konuları dikkate alarak spordan çok şey öğrenileceği sonucuna varabiliriz.

Bu sporların arasında bisiklet yarışları; maksimum güç, dayanıklılık, acıya ve engellere karşı direnç ve cesaret gerektiren bir spordur.

Özellikle dünyanın en çok izlenen spor dallarından biri olan Fransa Bisiklet Turu gibi büyük bisiklet turlarında, güç ve cesaret gibi kavramların yanı sıra stratejinin de önemi vurgulanır.

İş dünyasının liderleri, bisikletin bu özelliklerinden ve yarış sırasındaki stratejilerden son dönemlerde yararlanmaya başlamıştır. Bisiklet yarışları ve bisiklet takımının yönetimi ile iş dünyasındaki liderlik arasında eşdeğer bir süreç bulunmaktadır.

Bu süreçlerden biri olan “Peloton ve Peloton Tarzı Yönetim Anlayışı” başlıklı yazımıza https://bikepedia.com.tr/temmuz2021/  adresinden ulaşabilirsiniz.

BikepediaLiderler, farklı özellikleri, kişilikleri, yetenekleri olan ekip üyelerinden yüksek performanslı bir çalışma kültürü nasıl oluşturur?

Deceuninck -Quickstep bisiklet takımı, kendi ifadeleriyle”Wolfpack”…

Takım yöneticisi Patrick- Lefevere’nin kazanmayı alışkanlık haline getiren liderlik anlayışından yola çıkarak, kuruluşundan bugüne 800’den fazla UCI (Union Cycliste Internationale / Uluslararası Bisiklet Birliği) zaferi kazanan Quickstep’in başarısının arkasındaki hikaye hayli ilginç…

Quickstep’te liderin dışında bisikletçilerin büyük bir bölümü yarış kazanabilecek güce sahiptir. Tek bir şampiyonları yoktur. Lefevere’nin başarılı liderliğinin arkasındaki sır; yarış ve gidişata göre “Alfa”yı değiştirmekten çekinmeyecek kadar kazanan takım ruhu oluşturması ve egoları yok eden, “Ben” yerine “Biz” diyebilen kültürün takımın tüm bisikletçileri tarafından benimsenmesidir.

Yazının tamamına BikePedia dergisi https://bikepedia.com.tr/haziran2021/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BikepediaBir bisiklet takımı 10 yılda 7 kez Fransa Bisiklet Turu, 2 kez İtalya Bisiklet Turu, 2 kez de İspanya Bisiklet Turu olmak üzere toplam 11 büyük tur kazanabilir mi?

Peki aynı yaklaşım ile İngiliz Bisiklet Takımı olimpiyatlarda 8 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya ile en çok madalya kazanan takım olursa?

Bu bir tesadüf olabilir mi?

Bu başarıların arkasında nasıl bir liderlik anlayışı ve strateji olabilir?

Süper bir yıldız yetiştirme ya da çok iyi bir iki bisikletçiyle başarı kazanmak yerine, ekibinin potansiyel ve yeteneklerini açığa çıkarmalarını teşvik eden bir lider… Dave Brailsford

Bisiklet sporunun ilham verici liderlerinden Brailsford’u ve onun bu spora kazandırdığı Marjinal Kazanımlar ile CORE ilkesini, “Kariyerine Pedalla” köşemizde bulabilirsiniz.

Yazının tamamına BikePedia dergisi https://bikepedia.com.tr/mayis2021/  adresinden ulaşabilirsiniz.